Kategoria Kategoria e dyte

Çmimet e 100 vjetorit të klubit  trajneri File ndihet e sigurtë

Çmimet e 100 vjetorit të klubit trajneri File ndihet e sigurtë

Të enjten klubi i futbollit i Elbasanit ka festuar 100 vjetorin e themelimit të tij. Dhe në mbrëmjen, në të cilën janë mbledhur të gjithë ata që kanë bërë historinë e klubit verdheblu, janë shpërndarë dhe disa çmime. E një ndër ta ka qenë edhe trajneri aktual i Elbasanit, Ilirjan File, i cili është shprehur […]

Albpetroli me hap pretendenti, 12 fitore radhazi

Albpetroli me hap pretendenti, 12 fitore radhazi

Albpetroli arriti të marrë një fitore tjetër dje ndaj Delvinës me rezultatin 1 me 0, duke betonuar kështu vendin e parë në grupin B Skuadra nga Patosi vijon të korrë triumfe javë pas jave, duke u shkëputur pesë pikë nga ndjekësja e saj më e afërt Tepelena, e cila duket se është dorëzuar në ndjekjen […]

Veleçiku vijon marshimin, Olimpiku e ndjek

Veleçiku vijon marshimin, Olimpiku e ndjek

Nga: Sabi Ramekaj Veleçiku ka mundur Egnatian në shtëpi, duke u shkëputur katër pikë nga ndjekësja më e afërt e saj, Olimpiku, i cili ndodhet katër pikë larg   Veleçiku-Olimpiku 3-0 Shënues: Lami 10′ Plishta 58′ Zymeri 61′   Veleciku: Dorzaj, Kukaj, B. Cokaj, Lami, Raicevic, Zymeri, (Demiri 67′) Çolaj, Hila, (Peposhi80′) Fishta (Hysa78′) Plishta, […]

Disfata, Turbina nis të “shkrihet”

Nga Artan Paja Pas dy humbjeve në shtëpi, drejtuesit e klubit kanë parashikuar largimin e shumë lojtarëve dhe zëvendesimin e tyre me të lojtarë të rinj Pas humbjes fatale ndaj Vorës në stadiumin ”Nexhip Trungu” të Cërrikut, drejtuesit e klubit sw bashku me kryebashkiakun e Cërrikut, Servet Duzha, janë mbledhur për rreth tri orë me […]

Luzi triumfon mes tensionit, “fundoset” Egnatia

Luzi triumfon mes tensionit, “fundoset” Egnatia

Nga Leonard Dushku  Egnatia – Luzi 2008 1-2 Shënues: Pernezha 24’, 82’, Muho 36’ (11-metërsh) Egnatia: Demerrosi, Kallcaku,(Dushi, Vrapi), Vargu, Pipa, Moho (Mahmutaj, Gjondeda), Karaj, (Abai, Memolla) Lapi, Hylviu. Tranjer: Sajmir Gosa Luzi 2008: Sula, Shala, Meta, (Suta, Rapi), Kapo, Kazazi, Capja, Balliu, Pernezha, (Duro Osmo), (Xhafa, Xheka) Tranjer”: Lavdrim  Lushaj   Gjyqtarë: Dyrmishi, Zajmi, Cela […]

Veleçiku rikthehet te triumfi

Veleçiku rikthehet te triumfi

Ekipi i Veleçikut është rikthyer te fitorja, ku ka mundur dje Sukthin me rezultatin 2 me 1. Veleçiku vijon kryesimin në Grupin A, duke qenë një nga skuadrat më në formë. Veleçiku barazoi në javën e parë ndaj Korabit në transfertë me rezultatin 1 me 1. Veleçiku është një nga ekipet që pretendon kalimin direkt […]

Albpetroli nuk ndalet, “blindohet” kreu

Albpetroli nuk ndalet, “blindohet” kreu

Ekipi i Albpetrolit vijon të fitojë, kësaj radhe ka mundur në shtëpi Memaliajn me rezultatin e thellë 4 me 1, duke qëndruar sërish në krye të renditjes në grupin B. Albetrol vijon serinë e ftoreve që nga fillimi i Tetorit të vitit të kaluar. Tashmë, Albpetroli renditet në vendin e parë në Grupin B, dy […]

Veleçiku ndien frymën e Olimpikut nga pas

Veleçiku ndien frymën e Olimpikut nga pas

Kryesuesja e grupit A, ekipi i Veleçikut ndodhet në vendin e parë me 23 pikë. Në ndeshjen e parë të fazës së dytë, Veleçiku barazoi jashtë fushe ndaj Korabit me rezultatin 1 me 1. Dy pikët e humbura në këtë transfertë, kanë ndikuar drejtpërdrejtë te afrimi i ekipit ndjekës, Olimpiku, i cili pas fitores në […]

Albpetroli, ecuri inferiore me hapa “gjigandë”

Albpetroli, ecuri inferiore me hapa “gjigandë”

Kategoria e Dytë Ekipi i Patosit, Albpetroli arriti një fitore tepër të rëndëëishme në shtëpi ndaj kundërshtarit direkt të tij, Tepelenës në fundjavë me rezultatin 3 me 1. Me këtë fitore, skuatra patosake është ngjitur në vendin e parë në grupin B në Kategorinë e Dytë, Duhet theksuar se Albpetroli ka arritur nëntë fitore radhazi […]

Bashkia akordon 3 milionë lekë për Gramozin e fazës së dytë

Nga KRISTI LILO Bashkia e Ersekës ka miratuar buxhetin për skuadrën e futbollin, ku për fazën e dytë janë akorduar 3 milionë lekë (të rinj). Në këtë mbledhje është diskutuar dhe për afrimin  e sponsorëve të ndryshëm për të ndihmuar ekipin dhe rëndësi më të madhe i vihet sezonit të ardhshëm. Ky fond shikohet si ndihmë […]

KATEGORIA E DYTË: TEPELENA, TURBINA, GRAMOZI, SKRAPARI

TEPELENA Kur  kanë ngelur edhe dy javë nga nisja e fazës së dyte të kampionatit të Kategorisë së Dytë, Tepelena ndodhet në kulmin e përgatitjeve për fillimin e saj dh trajneri Ilir Selimi mendon që ta përforcojë sërish grupin. Në fundjavë tepelenasit janë mundur 4-3 në miqësoren me Memaliaj dhe gjatë kësaj jave ata do […]

Sopoti, “sy e veshë” nga financat e bashkisë

  Nga Sokol Belba Ekipi i Sopotit, ashtu siç ka ndodhur të paktën këto vitet e fundit, e ka kthyer vëmendjen nga dera e bashkisë, e cila ka mbetur e vetmja shpresë për këtë ekip. Duke ditur që me fillimin e vitit bëhet edhe miratimi i buxhetit për klubin e Sopotit, lojtarët dhe trajneri i […]

Skrapari, mungesa e financave rrezikon transfertat

Nga Arben Çepani Për Skraparin problem mund të jenë ndeshjet në transfertë, ku skuadra duket se do ta ketë vështirë për të përballuar shpenzimet. Sekretari i klubit Dashi Naço pranon situatën, ku njëkohësisht kërkon biznesmenët vendas. ”Realisht po përjetojmë momente jo të mira në planin finaciar. Duhet ta pranojmë që vetëm me mbështetjen e institucionit […]

Plaka: Turbina, lojarët po sakrifikojnë në stërvitje

Nga Artan Paja Drejtori sportiv i Turbinës, Thoma Plaka, tha se cërrikasit kanë shumë shanse të arta për të sfiduar kundërshtarët e drejtpërdrejtë të tyre në vigjilje të kampionatit të kategorisë së dytë. “Ndonëse grupi i futbollistëve po has vështirësi sa i takon vajtje-ardhjeve në seancat stërvitore, sërish Plaka mendon se të gjitha këto vështirësi […]

Kushte atmosferike bëhen pengesë në përgatitjen e Gramozit

Nga KRISTI LILO Edhe pse reshjet e dëborës kanë qenë të dendura në këto ditët e fundit, kolonjarët përsëri nuk e kanë ndërprerë stërvitjen. Gramozi është përfshirë në një minifazë përgatitore duke kërkuar ndërtimin e një ekipi të denjë për ta përfaqësuar sa më mirë gjatë fazës së dytë. Gjatë këtyre ditëve skuadra ka nisur […]

Turbina nuk ndalet së përforcuari, vijnë Lleshi, Bifsha dhe Haxhiu

Nga ARTAN PAJA Mbrojtësi Ermen Haxhiu ndihet i gatshëm për të kontribuar te Turbina në fazën e dytë. Pas një periudhe të gjatë pushimi, për shkak të një dëmtimi serioz në këmbën e majtë, mbrojtësi ndihet i riaftësuar. ”Mendoj se jam gati që ti bashkohem grupit  në seancat stërvitore. E ndiejë se dëmtimin e kam […]

Skrapari, skuadra mbështet te elementi vendas

Nga Arben Çepani Skrapari vijon përgatitjet intensive më qëllimn e vetëm, për të arritur të jetë sa më dinjitoz në fazën e dytë. Buxheti i skuadrës është i limituar, por kjo nuk ka ndikuar te skuadra. Gjithçka duket se është në funksion, jo vetëm të fazës së dytë, por dhe të një projekti afatgjatë. Kujtojmë […]

Myrdini: Gramozi ka besimin e duhur

Nga Kristi Lilo Futbollisti i Gramozit, Eri Myredini, thotë se skuadra do të formojë një grup ”hermetik” dhe të fuqishëm në fazën e dytë, nga i cili do të mbështeten shpresat e shumta për t’u ngjitur më lart. “Skuadra ka një besim të jashtëzakonshëm në vetvete dhe për këtë jam i bindur se me këtë […]

Egnatia përfundon pushimet, nis përgatitjet dimërore

Nga LEONARD DUSHKU Ekipi i Egnaties këtë javë ka nisur përgatijet e para dimërore nën drejtim e tranjerit Sokol Gosa. Në ekipë kanë ardhur edhe disa futbollistë të rinj. Në një prononcim për “Sportin shqiptar” trajneri Sokol Gosa ka theksuar: “Në skuadër kanë ardhur lojtarë që janë edhe rrogozhinas, por në ditët në vijm ne do të afrojmë futbollistë edhe […]

Veleçiku testohet në Mal të Zi, mundet 4-0 nga Deçiç

Nga SABI RAMEKAJ Veleçiku ka udhëtuar drejt Malit te Zi për të zhvilluar një takim miqësor me Deçiçin e Tuzit. Trajneri Duli ka zbritur në fushë formacionin bazë të fazës së parë. Që në fillim të takimit koplikasit janë vënë përballë një sulmi të furishëm të vendasve. Veleçiku ka rezistuar vetëm 7 minuta, pasi kanë […]